Z pamiętnika informatyka

- Blog informatyka poświęcony informatyce, a w szczególności opisem wesołych sytuacji związanych z wzywaniem pomocy serwisowej.

Z pamiętnika informatyka.

Z pamiętnika informatyka - blog informatyka   Blog informatyka: z pamiętnika informatyka
  Time [GMT +1] : 28 Jan , 11:33:29 | Strona główna | Administracja |   
Krzysztof Gawliczek

Krzysztof Gawliczek
Z informatyką jestem zawodowo związany od 1999 roku.


Dec 2020 Styczeń 2021 Feb 2021
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Kategorie
Inne newsy[9]
Moje nowe wypociny[4]
Newsy z branży[5]
Pomocowisko[6]
Rozważania[26]
Śmiechoty w pracy[15]
Ostatnio dodane
Windows Vista nie pobiera poprawek
Aktywacja Windows XP. Co zrobić jeśli skończył się 30-dniowy okres testowy?
Monitorowanie zdalnych serwerów
Kopia bezpieczeństwa kontra barek z alkoholem ;)
Laptop też narzeka na upały ;)
Archiwum
Listopad 2016[1]
Październik 2016[1]
Styczeń 2015[1]
Wrzesień 2014[1]
Lipiec 2014[1]
Marzec 2014[1]
Styczeń 2014[1]
Grudzień 2013[1]
Październik 2013[1]
Styczeń 2013[1]
Szukaj
Syndication

01 May 2009
2 miliony komputerów zainfekowanych trojanem Hexzone
Firma ESET, producent rozwiązań ESET Smart Security oraz ESET NOD32 Antivirus, ostrzega przed nowym koniem trojańskim Win32/Hexzone.AP, który zdołał zbudować w sieci nową sieć botnet składającą się z prawie 2 milionów zainfekowanych komputerów. Hexzone w szerokim wachlarzu swoich możliwości posiada m.in. umiejętność rejestrowania znaków wprowadzanych za pośrednictwem klawiatury podczas logowania się do konta w banku internetowym.

Hexzone to koń trojański, który po przedostaniu się na komputer użytkownika przejmuje nad nim pełną kontrolę i przekierowuje maszynę za pośrednictwem protokołu HTTP do serwera, gdzie przekazywane są dalsze instrukcje działania. W ten sposób zainfekowany komputer może posłużyć twórcy Hexzone do wykonania dowolnej operacji: od rozsyłania spamu, zainicjowania ataku DoS, przez działanie jako keylogger rejestrujący znaki wprowadzane za pośrednictwem klawiatury, aż po pobranie i instalację kolejnych wrogich aplikacji.

Według specjalistów branży bezpieczeństwa IT koń trojański Hexzone zainfekował już 1,9 mln stacji roboczych na całym świecie, tworząc tym samym pokaźnych rozmiarów sieć botnet – grupę komputerów połączonych ze sobą za pośrednictwem Internetu i potrafiących bez wiedzy użytkownika wykonywać polecenia twórców złośliwego oprogramowania. Samo zagrożenie jest dystrybuowane z serwera znajdującego się na terenie Wielkiej Brytanii, a instrukcje działania Hexzone pobiera z kolejnego serwera zlokalizowanego również w Wielkiej Brytanii. Oba serwery korzystają z domen zarejestrowanych w Rosji.

Przed Hexzone ostrzegł już w swoim serwisie internetowym znany amerykański dziennik USA Today. Byron Acohido z USA Today w blogu na http://blogs.usatoday.com/technologylive/2009/04/hackers-infect-19-million-pcs-.html szczegółowo opisał działanie trojana Hexzone oraz opublikował liste producentów rozwiązań antywirusowych, których programy chronią przed tym zagrożeniem.

źródło: eset.pl
Komentarze [1]
Wysłane przez: admin w dniu: 01 May 2009; 12:32:55 pm
Kategoria: Newsy z branży
14 Apr 2009
Śmierć Windowsa XP?
Blog informatyka
Jak podał serwis heise-online.pl właśnie skończyła się pierwsza faza supportu (tzw. mainstream) dla produktów Windows XP i Office 2003. Użytkownicy korzystający z automatycznych aktualizacji nie zauważą jednak żadnej zmiany. Łatki zabezpieczeń, jak twierdzą przedstawiciele Microsoftu, będą wydawane do 8 kwietnia 2014r.
Pomoc techniczna dla danego produktu w Microsofcie jest dzielona na dwie cześci. Pierwsza z nich nosi nazwe mainstream i trwa pięć lat albo dwa lata po ukazaniu się kolejnej wersji. Usługi świadczone przez Microsoft w tym okresie obejmują przetwarzanie zgłoszeń o charakterze technicznym (bezpłatny support, płatny support na żądanie albo też wyliczanie należności na podstawie roboczogodzin), Security Update Support, a także dodawanie poprawek hotfix, które nie są związane z zabezpieczeniami. Ten rodzaj pomocy obowiązuje dla wszystkich produktów Microsoftu.
Drugi etap nosi nazwe extended support i trwa również pięć lat. W tym czasie można pobierać tylko szczególnie ważne patche, które naprawiają luki klasyfikowane przez Microsoft jako krytyczne z punktu widzenia zabezpieczeń. Ten rodzaj opieki obowiązuje tylko dla produktów, które koncern uznaje za przeznaczone dla biznesu albo programistów, nie zaś dla użytkowników prywatnych. Wyjątkiem są systemy Windows XP Home Edition i Windows XP Media Center Edition, które również są objete programem Extended Support.
W przypadku Windows XP termin wypada nawet później niż w niektórych nowszych wersjach: Vista Ultimate, podobnie jak Home Premium i Home Basic, jest klasyfikowana przez Microsoft jako produkt dla użytkowników prywatnych i w związku z tym nie może liczyć na drugi etap obsługi technicznej. Dlatego też 10 kwietnia 2012 roku nastąpi ostateczny koniec świadczenia tej usługi i dotyczy to także wersji 64-bitowych.
Oznacza to mniej więcej tyle, że produkty XP będą dłużej "żyły" od Visty. I o to chodzi!
Komentarze [0]
Wysłane przez: admin w dniu: 14 Apr 2009; 07:03:10 am
Kategoria: Newsy z branży
21 Dec 2008
Internet obecny w Polsce od 17 lat!
17 lat temu, 20 grudnia 1991 roku, Polska uzyskała nieograniczony dostep do internetu. Był to efekt zniesienia przez USA blokady na połączenia z naszego kraju. Od tego czasu wiele sie zmieniło, m.in. rozwinął sie e-handel, a Polacy uznawani są za jednych z najlepszych programistów świata.

Pierwsze połączenie z Internetem miało miejsce 17 sierpnia 1991 roku z gmachu Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Wtedy to wysłano pierwszy e-mail do Centrum Komputerowego Uniwersytetu w Kopenhadze. Natomiast pierwsze włamanie do komputera za granicą z komputera z Polski miało miejsce w 1992 roku. Od tego czasu wiele się zmieniło, a - zgodnie z szacunkami Eurostatu - co drugi Polak jest internautą.

Przez lata coraz szerszej dostepności komputerów oraz Internetu rozwinęli skrzydła polscy programiści. Rodacy wielokrotnie stawali na podium prestiżowych konkursów międzynarodowych m.in. Imagine Cup 2005, Imagine Cup 2006, Imagine Cup 2007, Imagine Cup 2008 czy Google Code Jam 2005. Ponadto Polacy w 2005 roku stanęli na czele międzynarodowego rankingu informatyków Top Coder. Obecnie znajdujemy się na 3 miejscu, a wśród uczelni nieprzerwanie prym wiedzie Uniwersytet Warszawski.

Oprócz tego powstało wiele serwisów społecznościowych, m.in. fotka.pl, sympatia.onet.pl czy - zdecydowany lider - nasza-klasa.pl. Dynamicznie rozwinął się też e-handel, który - pomimo kryzysu gospodarczego - oparł się jego efektom. Duży udział w rozwoju zakupów przez Internet w Polsce miały na pewno platformy aukcyjne, m.in. Allegro, Świstak i - niedziałające obecnie - Aukcje24.

Polski e-handel miał też czarne dni, m.in. upadki sklepów Ulubiony.pl, Hoopla.pl czy Vivid.pl oraz niedawne głośne oszustwa sklepów Oskarmedia i Nando. Obecnie internetowy handel, wliczając w to aukcje internetowe, wart jest szacunkowo 12,8 miliarda złotych rocznie.

Źródło: Dziennik Internautów, Money.pl, Top Coder
Komentarze [0]
Wysłane przez: admin w dniu: 21 Dec 2008; 08:48:38 am
Kategoria: Newsy z branży
17 Jan 2008
Wydajna nowość od ASRock
Penryn1600SLI-110dB to pierwsza płyta główna firmy ASRock oparta na chipsecie NVIDIA 650iSLI. Urządzenie pozwala na skorzystanie z najnowszych procesorów Intela, obsadzanych w podstawce LGA 775.
Blog informatyka

Penryn1600SLI-110dB przeznaczona jest do współpracy z najnowszymi procesorami Intela obsadzanymi w gnie1dzie LGA 775 i pracującymi na magistrali FSB do 1600 MHz. Urządzenie korzysta z mostka północnego NVIDIA 650iSLI współpracującego z mostkiem południowym NVIDIA nForce 430 i pozwala na obsadzenie czterech banków pamięci modułami Dual Channel DDR2 800/667/533 ( do 8 GB ).

Użytkownik otrzymał do dyspozycji trzy sloty PCI-Express x16 ( biały - x16, żółte - x8 ), trzy PCI i jeden PCI-Express x1. Ponadto może skorzystać z czterech złączy SATA II z obsługą RAID ( RAID 0, RAID 1, RAID 0+1, JBOD i RAID 5 ) i NCQ oraz modułu Gigabit LAN 10/100/1000 Mb/s. Dźwiek zapewnia zintegrowana 8-kanałowa karta dźwiekowa HD ( zakres dynamiki DAC: 110 dB ), natomiast współpracę z zewnętrznymi urządzeniami - wyprowadzone na tylnym panelu cztery porty USB 2.0 i jeden FireWire. Warto też wspomnieć o dodatku dla overclockerów, czyli narzędziu OC Tuner oraz kondensatorach typu Solid-state.

Penryn1600SLI-110dB została wyceniona na około 110 USD. Dokładną specyfikację urządzenia można znaleźć pod tym adresem. - http://www.asrock.com/mb/overview.asp?model=penryn1600sli-110db&s=775

Źródło: http://www.pcworld.pl/
Komentarze [0]
Wysłane przez: admin w dniu: 17 Jan 2008; 06:27:46 pm
Kategoria: Newsy z branży
17 Jan 2008
Podpis elektroniczny - Nowy, kosztowny obowiązek dla firm
Kilkaset tysiecy małych i średnich firm musi od 21 lipca przesyłać dokumenty do ZUS z certyfikowanym podpisem elektronicznym. To dla nich wydatek nawet kilku tysiecy złotych, pisze "Rzeczpospolita".

Już teraz przedsiębiorcy narzekają, że mają mało czasu na dostosowanie się do nowych wymogów, a jeszcze muszą ponieść wysokie koszty. Chodzi o firmy rozliczające ze składek wiecej niż pięć osób, bo to one składają e-deklaracje do ZUS.

Zdaniem rzecznika ZUS Jacka Dziekana, takich firm jest ok. 230 tys. - Tyle rozlicza się teraz indywidualnie drogą internetową, zaznacza Dziekan. Reszta korzysta np. z biur rachunkowych.

Szkopuł w tym, że podpis elektroniczny ma identyfikować jedną osobę fizyczną i jest przypisany wyłącznie do niej. Tak wynika z ustawy. Oznacza to, że jeden pracownik wyposażony w podpis elektroniczny w firmie nie wystarczy. Może bowiem nagle zmienić pracę, awansować, pójść na dłuższy urlop albo zwolnienie lekarskie. Dlatego najlepiej, by firma miała - dla swojego bezpieczenstwa - dwa albo więcej certyfikowanych podpisów. A to wiąże się z wyższymi wydatkami.

Ile wart jest ten rynek? Przy założeniu, że 230 tys. firm bedzie musiało uzyskać certyfikaty podpisu elektronicznego (minimum dwa), wchodzi w grę wydanie co najmniej 460 tys. kluczy. Wraz z całym wyposażeniem (którego średni koszt wynosi nawet ok. 700 zł) oznacza to wpływy ze sprzedaży e-podpisów w wysokości minimum 320 mln zł.

Znalezione na http://firma.onet.pl/1674912,wiadomosci.html
Komentarze [0]
Wysłane przez: admin w dniu: 17 Jan 2008; 03:03:39 pm
Kategoria: Newsy z branży
 
1
Copyright © KG 2007-2014