Windows XP to już (niestety) przeżytek. Niestety niejednokrotnie zdarza się konieczność przeinstalowania systemu na starym sprzęcie, który użytkuje mama, babcia, dziadek - bo na nowy zwyczajnie nie ma kasy. Instalacja wręcz banalna, ale z aktywacją kiepsko. Pewnie zauważyliście, że o ile wpisanie LEGALNEGO klucza z naklejki na obudowie jest proste (jeśli naklejka jest czytelna), o tyle sam proces aktywacji - zastanawiam się czy nie celowo przez Microsoft - jest już "skomplikowany". Z reguły serwer aktywacyjny nie odpowiada, przekroczono limit czasu itd.
Chcesz zaaktywować przez telefon? Wykręcasz numer i słyszysz: "Nie ma takiego numeru!"...
Nie mniej po instalacji systemu Windows XP mamy 30 dni czasu aby dokonać jego aktywacji. Co jednak jeśli termin został przekroczony? Nie można uruchomić komputera, gdyż jedyna akcja, którą można zrobić jest....jego aktywacja, która...jest raczej utrudniona (o ile w ogóle możliwa). Jest jednak jeszcze szansa na bezpieczne zgranie ważnych plików i/lub na jego aktywację. Można jeszcze 3-krotnie resetować okres testowy (czyli maksymalnie użytkować 120 dni bez konieczności aktywowania systemu).
Co należy zrobić? Poniższe kroki opisują procedurę resetu wersji czasowej na kolejne 30 dni. W tym czasie, można wpisać klucz produktu lub próbować łączyć się z serwerami i aktywować system.
- Uruchamiamy komputer w trybie awaryjnym (podczas startu komputera trzymamy wciśnięty klawisz F8, po czym po ukazaniu się tabeli wybieramy "Tryb awaryjny").
- Po uruchomieniu komputera z menu Start wybieramy "Uruchom". W oknie, które się wyświetli wpisujemy cmd.exe
- W czarnym oknie, które się pojawi wpisujemy komendę rundll32.exe syssetup,SetupOobeBnk (Uwaga! Wielkość liter ma znaczenie!)
- Uruchamiamy komputer ponownie. Mamy kolejne 30 dni na użytkowanie systemu.
A co zrobić, żeby już nie pytał o aktywację?
O tym w następnym wpisie. Oczekujcie. Macie przecież 30 dni |